Tananyagok
Általam írt/szerkesztett könyvek és segédanyagok
Emelt szintű kidolgozott vázlatok
Esszégyűjtemény
Fogalomtár
Szóbeli tételek gyűjteménye
Érettségi
Feladatgyűjtemény

Mintaoldalak a jegyzetből
A kiadvány megrendelhető itt!
Biológia emelt szintű kidolgozott vázlatok
Előszó a jegyzetből:
Ha rögtön szeretnék belecsapni a közepébe, ezzel kezdeném: A biológia nem egy könnyű tárgy! Még közép szinten sem, nemhogy emelten. Sajnos az a tendencia, hogy egyre kevesebb hangsúlyt kapnak a közoktatásban a természettudományos tantárgyak, így a biológia is. Az évek alatt az írásbeli érettségi kompetencia alapúvá, szövegértési és számolási készségek magabiztos használatát elváróvá vált. Megkockáztatom, hogy nincsen olyan tankönyv a piacon, amire azt mondhatom: Ezt tanuld meg szó szerint és a zsebedben az érettségi! Ez a jegyzet sem ilyen. Pedig én írtam, ezért ki kellene állnom mellette! De erről majd később…
Ebben az általam megírt és szerkesztett jegyzetben igyekeztem összeszedni mindent, ami a sikeres közép/emelt biológia érettségihez szükséges. Úgy vélem, ez sikerült. Se többet, se kevesebbet. Más tankönyvek tele vannak olyan témákkal, amikről alig vagy egyáltalán nem kell tudni (például a kagylók, vagy a pókszabásúak). Ezekkel itt nem fogsz találkozni. Én magam sosem tudtam könyvből tanulni, előtte az egészet ki kellett jegyzetelni magamnak. Éppen ezért ez a munka is egy jegyzet. Információ tartalmát tekintve teljes, rendezett és strukturált. Ha ezt a könyvet becsületesen végig tanulja valaki, akkor biztos tudással állhat neki az érettségi feladatok megoldásának. Így van, a jegyzet önmagában nem elég. Nem eltántorítani akarok senkit, de a tisztán látás fontos. Az elmélet megtanulása után gyakorolni kell, korábbi érettségi feladatokat kell megoldani, rá kell érezni a feladatok gondolatmenetére.
A jegyzet tematikusan haladva veszi végig az összes témakört, amivel a biológia érettségi előtt meg kell ismerkedni. Ezek sorrendben a következők: Rendszertan, Növénytan, Állattan, Szövettan, Etológia, Biokémia, Embertan, Ökológia és Genetika. A jegyzetben adott helyeken előre beszerkesztett üres helyek vannak, ahova az oda tartozó rajzokat el lehet készíteni. Természetesen ezek az én gondolatmentem és tanóráim alapján lettek szerkesztve.
A jegyzet megtanulásán túl mindenkinek erősen ajánlom a Érettségi Feladatgyűjtemény és az Esszégyűjtemény használatát is. Ezeket külön-külön forgatva nem lesz elég komplex rálátásod ahhoz, hogy sikeres írásbeli érettségi tegyél. Az interneten nagyon sok segédanyag, videó, összefoglaló találtható. Amennyiben kétségeid vannak a hitelességüket illetően, vagy bizonytalan vagy, kérdezd meg a tanárodat. Vagy engem!

Mintaoldalak az esszégyűjteményből
A kiadvány megrendelhető itt!
Biológia emelt szintű esszégyűjtemény
Előszó az esszégyűjteményből:
A biológia érettségire készülő diákok biztosan tanulmányozták már a korábbi érettségik feladatsorait. Szinte azonnal szembe tűnik, hogy a középszintű feladatsorokhoz képest emelt szinten a feladatlap végén egy kifejtős feladat is található. A 9. feladatnál mindig 2 téma közül lehet választani, ahol egy 10 pontos teszt és egy 10 pontos esszé várja a vizsgázókat. Fontos kiemelni azonban, hogy ezek a témák csak a növénytan, az embertan és az ökológia témaköréből kerülhetnek ki. Azt tapasztalom, hogy a diákok többségének az esszéfeladat sokkal rosszabbul sikerül, mint ahogy azt elképzelték. Ráadásul sokszor nem is a tantárgyi tudásukkal vannak problémák. Ez az esszégyűjtemény segítséget ad abban, hogy a vizsgázók be tudják gyakorolni a teszt típusú feladatsorok mellett az ilyen típusú feladatok megoldását is.
Az esszégyűjtemény összeállításakor rendszereztem a 2005-2022-es időszakban előforduló emelt szintű biológia esszéket. Ha az ember jobban megnézni az listát, láthatja, melyek a leggyakrabban és többször is visszatérő témák (például a növények anyagszállítása). A gyűjteményt úgy állítottam össze, hogy az minden témakörből az összes esszét bemutatja, ami eddig előfordult. A feladat elején látható az érettségi feladatsorban is megjelenő feladatleírás. Ezt követi az készítők által megadott javítási/értékelés útmutató. Ennek bemutatása különösen fontos. Számos esetben a diákok súlyos pontokat veszítenek amiatt, mert nem elég részletesen fejtik ki az egyébként birtokukban lévő ismereteket. A feladatok végén látható egy, általam kidolgozott esszé. Természetesen mindenki másképp fogalmaz, nem az itt látható forma az egyetlen elfogadható megoldás. Azért írtam le ezeket, hogy a tömör vázlatok mellett a diáknak lehetősége legyen választékos, egész mondatos formában is elmerülni a témákban (ami ráadásul fejleszti a tudományos szókincs használatát is).
Az esszégyűjtemény tehát a korábbi évek emelt szintű biológiai érettségik kidolgozását tartalmazza, amelyben a feladatok rendezése, a hangsúlyos pontok kiemelése a szerző saját szellemi termékét képezi.

Mintaoldalak a fogalomtárból
A kiadvány megrendelhető itt!

Olvasd be a QR-kódot és használd az online változatát ingyen!

Mintaoldalak a tételgyűjteményből
A kiadvány megrendelhető itt!

Mintaoldalak a Feladatgyűjteményből
A kiadvány megrendelhető itt!
Biológia emelt szintű fogalomtár
Előszó a fogalomtárból:
Fogalmad sincs, mik a legfontosabb definíciók, amikkel az emelt biológia érettségin tisztában kellene lenned? Megértem, hogy így érzed. Különböző tankönyvek és feladatgyűjtemények teljesen más mélységig merülnek el a tananyagban. Sok esetben az alapfogalmakat nem magyarázzák el, mert a szerzők szerint azokkal már úgyis mindenki tisztában van. Mekkorát tévednek!
Ebben a fogalomtárban összeszedtem azokat a kifejezéseket/szakszavakat, melyekkel érdemes tisztában lenni az emelt biológia érettségi előtt. Természetesen ez nem az összes! Annak a kiadványnak tankönyv a neve. Olyan kifejezéseket, melyeket nem érdemes definiálni, nem írtam bele, például tüdő vagy gyomor. A hasonló kiadványoknál nehéz megtalálni az egyensúlyt a felületesség és a brutalitás között. Remélem itt sikerült. Azokra a fogalmakra koncentráltam elsősorban, melyek az érettségi írásbeli és szóbeli részében gyakrabban előkerülnek, vagy ismertetésük más fogalmak tisztázása miatt fontos. Adott fogalomról nem mindig elég annyit tudni, ami itt szerepel! Ez csak egy rövid, lényegre törő kiemelés és az ismeretanyag fókuszálása.
A meghatározásokat tematikusan, témakörök szerint rendeztem. A tagolás így könnyebbé és átláthatóbbá teszi a rendszert. Minden kifejezés csak egy témakörnél szerepel, de természetesen több közülük több anyagrészhez is kapcsolódik. Adott témakörön belül betűrendben vannak a kifejezések, segítve ezzel a célzott és gyors keresést. Minden fogalom fontos. De be vannak csillagozva (*) azok, amik a fontosabbnál is fontosabbak. Ezek a kulcsfogalmak, melyekre az adott témakör felépíthető.
A kiadvány végén újra, összesítve megtalálható az összes kifejezés. Ez a rész azoknak készült, akik a tanulás végén ellenőrizni szeretnék tudásukat. Itt a szavak után zárójelben fel van tűntetve, hogy ismétléskor azokat melyik témakörben találjátok meg.
Kidolgozott szóbeli tételgyűjtemény
Előszó a tételgyűjteményből:
Sok tanár vallja azt, hogy a szóbeli érettségin ugyanazt kell tudni, mint az írásbelin. Tehát a készülés folyamata is ugyanaz. Ezzel viszont a diákok egyáltalán nem értenek egyet! Ahogy teltek az évek - és egyre többször ültem ott a szóbeli érettségiken - kezdtem megérteni a diákokat. Más tárgyakkal ellentétben itt a tételek nem nyilvánosak. Nincsen kapaszkodó. Bízom benne, hogy ez most megváltozik!
Biológia emeltszintű érettségin témakörök vannak, tételek nincsenek. A témakörök olyanok, mintha egy tankönyv tartalomjegyzékét néznénk végig. Lehet olvasgatni, de sokat nem segítenek. Ráadásul a témakörök címei sokszor cselesek, mert a tételekben a témakörök össze-vissza keverednek. Egy baktériumos tételnél gyakran előfordul biokémia, genetika és ökológia is….
De az idők változnak! Megérkezett az újNAT, az illetékesek új szóbeli tételeket készítettek. Időszerű volt, mert az előző tételcsomag 2005 óta volt használatban. Mivel a korábbi tételeket lecserélték, ezért vettem a bátorságot, hogy ezeket a számotokra is elérhetővé tegyem. Azt vallom, hogy igenis jár a gyakorlási lehetőség, a tudatos felkészülés esélye a vaktában lövöldözés helyett.
Ez a könyv egy két részes kiadvány első kötete, ami a régiNAT-s szóbeli tételeket közül az "A" tételeket egy az egyben tartalmazza. Hangsúlyozom, hogy 2024-től új tételek vannak! Tehát nem az itt leírtak! A könyvben bemutatottak nem tartalmazzák azokat az anyagrészeket, amik frissen kerültek be a követelményrendszerbe! Viszont lehet velük gyakorolni! Fontos, hogy a diákként ezeket referencia tételeknek tudjátok tekinteni. Az itt látható tételeket besoroltam abba a 99 témakörbe, amiket a követelményrendszer közzé tett. Néhol egy témakörhöz több tétel is tartozik.
Ez a könyv hiánypótló. Kendőzetlenül mutatja be a korábban használt régiNAT-s tételek közül az "A" tételeket. Természetesen helyenként kisebb formai finomítással. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretne magabiztosabban neki vágni az emeltszintű biológia szóbeli érettséginek.
Biológia emelt szintű feladatgyűjtemény
Sok éves tanári tapasztalatom alapján készítettem ezt a Feladatgyűjteményt, segítve ezzel az emelt szintű biológia érettségire készülő diákokat. Munkám során azt látom, hogy az elméleti anyag elsajátítása önmagában már nem elegendő a sikeres érettségi vizsgához. A feladatsorok egyre inkább a kompetenciák alkalmazását és a tudás gyakorlatias felhasználását követelik meg a diákoktól. A piacon kapható Feladatgyűjtemények többsége azonban nem segíti eléggé, hogy a diákok tematikusan, az adott témakörökhöz kapcsolódóan érettségi feladatokat oldjanak meg. Kaphatóak ugyan hasonló kiadványok, de azokban sokszor keverednek a közép – és emelt szintű feladatok, melyek így véleményem szerint nem adnak reális képet a tanuló tudásáról. A Feladatgyűjtemény szerkesztésekor a mindenki számára elérhető, korábbi évek biológia emelt szintű feladatait használtam fel. Szakmai és biológiatanári szemmel válogattam ki és szerkesztettem a 2005-2023 közti időszakból azokat, melyeket hasznosnak tartok az elméleti ismeretek ellenőrzésére és mélyítése. Kiemelten fontos, hogy a diákok minél több feladatot oldjanak meg az érettségi előtt. Ennek segítségével egyrészt begyakorolhatják az előforduló feladattípusokat, másrészt felmérhetik elméleti tudásuk tényleges állapotát. Számos esetben az érettségin derül ki, hogy a témák közti összefüggések, az elvárt komplex gondolkodásmód felületes. Bár a Feladatgyűjtemény nem tartalmazza az összes korábbi érettségi feladatot, a teljességre törekedve azoknak körülbelül 80%-a megtalálható benne. A feladatok néha időrendben, néha nehézség szerint követik egymást. Szándékosan keverve, hogy a hasonló kérdések megválaszolása nem legyen annyira automatizált. A teszt jellegű feladatok mellett kiemelten fontosak az ábrákat, táblázatokat, grafikonokat használó feladatok gyakorlása is, melyek az érettségiben egyre nagyobb hangsúlyt kapnak. Ráadásul a középiskolai alacsony óraszámok miatt az ilyen feladattípusok gyakorlására nem jut elég idő. A Feladatgyűjtemény végére külön bekerült egy "Számolós feladatok" fejezet, mert az ilyen típusú feladatok sok diáknak komoly fejtörést okoznak. Természetesen ettől függetlenül ilyen feladatok a többi fejezetben is előfordulnak. A könyv elején lévő fejezetek feladatai jobban szerkesztettek, csak az adott témakör ismereteit kérik számon. A későbbi fejezetek feladatai már az eredeti formában kerültek be a gyűjteménybe. Emiatt mindenkinek javaslom, hogy sorrendben, fokozatosan haladjon végig a bemutatott fejezeteken. A feladatok gyakorlása után a tanuló rájön: ugyanazokra az ismeretekre kérdeznek rá, csak más köntösbe van bújtatva az anyag. A kiadvány természetesen a megoldókulcsot és a felhasznált feladatok listáját is tartalmazza.
Ajánlom ezt a Feladatgyűjteményt azoknak, akik sikeres emelt szintű biológia érettségit kívánnak tenni, és az elméleti tudás mellett szeretnék begyakorolni a feladatok megoldását is.
Emelt szintű Tanulókártyák
Elkészült és már rendelhető a biológia emelt szintű érettségihez tartozó Tanulókártya csomag! A készlet 447 db kártyát tartalmaz, rajtuk a legfontosabb emelt biológia érettségi fogalmaival!

Kedves Érettségiző!
Fogalmad sincs, mik a legfontosabb definíciók, amikkel az emelt biológia érettségin tisztában kellene lenned? Megértem, hogy így érzed. Különböző tankönyvek és feladatgyűjtemények teljesen más mélységig merülnek el a tananyagban. Sok esetben az alapfogalmakat nem magyarázzák el, mert a szerzők szerint azokkal már úgyis mindenki tisztában van. Mekkorát tévednek! Én igyekeztem összeszedni neked a legfontosabbakat :-)
A meghatározásokat tematikusan, témakörök szerint rendeztem. A tagolás így könnyebbé és átláthatóbbá teszi a rendszert. A szimbólumok és színek szintén fognak segíteni a tagolásban. Minden kifejezés csak egy témakörnél szerepel, de természetesen több közülük több anyagrészhez is kapcsolódik. A kulcsfogalmakat csillaggal (*) jelöltem.
Bízom benne, hogy akkora örömöd leled majd benne, mint én az elkészítésében!
Sikeres felkészülést és eredményes érettségi vizsgát kívánok! :)
Árlista
Kidolgozott érettségi vázlatok
6000 Ft
Esszégyűjtemény
6000 Ft
Fogalomtár
4000 Ft
Szóbeli tételgyűjtemény
4000 Ft
Tanulókártya csomag
10000 Ft
Feladatgyűjtemény (tankönyv!)
12000 Ft
Feladatgyűjtemény (online nézhető)
6000 Ft
Az ár nem tartalmazza a postaköltésget, ami belföldre +1700 Ft (Foxpost)